KARTY ZBLIŻENIOWE, czyli RFID dostępne dla każdego

karty mifare i unique

SPECYFIKACJA:

Wymiary karty:

53.98 mm x 85.60 mm, zaokrąglone rogi,

Grubość karty:

0.84 mm

Laminacja:

folia PVC (błysk lub mat)

Moduły

UNIQUE (TK4100), MIFARE, HITAG. Q5

PRODUKCJA

Karty zbliżeniowe (bezstykowe) to karty z umieszczonym wewnątrz chipem i anteną. Cały układ elektroniczny jest niewidoczny (zalaminowany w środku karty), a odczyt informacji odbywa się bezprzewodowo, bez konieczności włożenia karty do czytnika. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, a wymiana informacji odbywa się za pomocą fal radiowych.

karty unique

Technika produkcji kart zbliżeniowych jest bardzo podobna do tej wykorzystywanej przy standardowych kartach plastikowych. Po dokonaniu nadruku grafiki karty są laminowane (zabezpieczenie nadruku specjalną folią) z tą różnicą, że pomiędzy arkusze awersu i rewersu dokładany jest arkusz z elektroniką, czyli modułami zbliżeniowymi. Następnie karty są wykrawane i ewentualnie personalizowane. Oczywiście w podczas produkcji kart z dodatkowymi elementami wymagane są inne operacje takie jak aplikacja hologramu czy nakładanie paska do podpisu lub farby sitodrukowej.

karty mifare

 Podstawowe metody druku kart zbliżeniowych:

Druk offsetowy

najpopularniejsza i zarazem dająca najlepsze efekty wizualne metoda, wykorzystywana głównie przy większych nakładach zaczynając od kilku tysięcy sztuk. Karty drukowane są według palety CMYK, ewentualnie Pantone.

Druk cyfrowy

polecany głównie dla mniejszych nakładów (100 – 1000/2000 szt.). Druk następuje bezpośrednio z pliku komputerowego (bez konieczności naświetlania filmów i płyt offsetowych) co powoduje skrócenie procesu produkcji i obniżenie ceny.

Druk retransferowy

wysokiej jakości, pełno kolorowy druk na pojedynczych sztukach, wprowadzony głównie dla osób oczekujących produkcji małych ilości (10-100 szt.). Technika ta umożliwia także zadruk kart dostarczonych przez klientów (chociaż trzeba mieć świadomość, że często taniej jest wyprodukować karty od początku)

Jakość

Najważniejszą cechą kart zbliżeniowych determinującą ich wybór jest przede wszystkim niezawodność ale i trwałość gra tutaj niebagatelną rolę. Trudno zaakceptować bowiem sytuację gdy klucz hotelowy w środku nocy uniemożliwi klientowi dostanie się do pokoju a pracownik nie zostanie dopuszczony do pracy. Jakość jest w tym przypadku najważniejsza. Dzięki połączeniu odpowiedniej elektroniki pochodzącej od renomowanych kooperantów z wysoką jakością wykonania kart tworzymy produkt spełniający najwyższe standardy.

DODATKOWE ELEMENTY

Karty zbliżeniowe w zależności od swojego przeznaczenia mogą zostać wyposażone w większość dodatków dostępnych dla standardowych kart plastikowych

karty unique i mifare

Hologram – dodatkowe, spersonalizowane zabezpieczenie utrudniające próby fałszowania kart zbliżeniowych. Nanoszony w postaci nieusuwalnej naklejki z indywidualnym nadrukiem lub za pomocą HOT STAMPINGU.

Pasek do podpisu – miejsce na karcie zbliżeniowej gdzie jej właściciel składa odręczny podpis np. za pomocą długopisu. Pozwala to  na identyfikacje podpisu osoby posługującej się daną kartą zbliżeniową.

Personalizacja – wszystkie zmienne dane takie jak numeracja, dane personalne lub zdjęcia. W zależności od nakładu, dostępnego budżetu i przeznaczenia kart personalizacja wykonywana jest różnymi technologiami. Więcej informacji w dziale: personalizacja

Chip – dodatkowy moduł elektroniczny w postaci chipa wykorzystywany podczas produkcji kart dualnych. Dobre rozwiązanie jeśli karty zbliżeniowe mają być używane w różnych systemach lub czytnikach.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE DODATKOWE ELEMENTY

ZASTOSOWANIE

Karty zbliżeniowe w przeciwieństwie do kart chipowych i magnetycznych swoje zastosowanie znalazły najpierw poza sektorem bankowym, który uważany jest za prekursora wprowadzenia kart plastikowych na rynki. Spowodowane to było głównie wysokimi cenami elektroniki oraz znacznie mniejszym bezpieczeństwem pierwszych technologii RFID.

Na początku karty zbliżeniowe spotykaliśmy głównie jako karty dostępu w zakładach pracy, karty do rejestracji czasu pracy czy karnety na basen lub do klubu fitness. Wykorzystywały one najczęściej (i nadal to robią) podstawowy i jednocześnie najtańszy moduł zbliżeniowy UNIQUE. Karty UNIQUE to tak naprawdę zakodowany długi (40 bitowy) numer, który służy jedynie do identyfikacji karty – wszystkie operacje dzieją się natomiast w systemie informatycznym. Dzięki znaczącym spadkom cen w ostatnich latach karty zbliżeniowe UNIQUE coraz częściej zastępują kody kreskowe, paski magnetyczne czy numeracje, którą trzeba wprowadzać ręcznie.

Oczywiście pozostałe moduły elektroniczne również zaczęły mieć coraz niższe ceny tym samym stawały się coraz bardziej dostępne i powszechne. Dla przykładu karty zbliżeniowe MIFARE umożliwiają nie tylko odczyt danych, ale także pozwalają na ich zapis – tym samym możliwe jest dodatkowe kodowanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Ostatecznie to rodzaj systemu i czytników decyduje o wyborze modułu zbliżeniowego, ale warto zrobić rozpoznanie aby nie ponosić zbyt wysokich kosztów związanych z wyborem niewłaściwych kart zbliżeniowych.

PODSTAWOWE MODUŁY ZBLIŻENIOWE

KARTY UNIQUE

Zastosowanie:

  • identyfikator w systemach kontroli dostępu
  • identyfikator w rejestracji czasu pracy
  • karnety do klubów fitness, siłowni
  • karty stałego klienta

Specyfikacja techniczna:

  • tylko do odczytu
  • częstotliwość pracy: 125 kHz
  • 40 bitowy unikalny numer kodowany na etapie produkcji

KARTY MIFARE 1K/4K

Zastosowanie:

  • karty miejskie, bibliotecznie, parkingowe
  • elektroniczne portmonetki
  • legitymacje, identyfikatory i przepustki
  • elementy systemów bezpieczeństwa

Specyfikacja techniczna:

  • odczyt i zapis danych
  • częstotliwość pracy: 13,56 MHz
  • różne pojemności i zabezpieczenia zależne od wersji

KARTY HITAG

Zastosowanie:

  • systemy wyciągów narciarskich
  • zaawansowane systemy kontroli
  • rejestratory czasu pracy
  • logistyka oraz przemysł

Specyfikacja techniczna:

  • odczyt i zapis danych
  • częstotliwość pracy: 125 kHz
  • różne pojemności w zależności od rodzaju
  • unikalny numer seryjny

Poza wyżej wymienionymi modułami karty zbliżeniowe mogą zostać wyposażone w  bardziej wyspecjalizowaną elektronikę taką jak Q5, I-code lub UHF G2, dostępną oczywiście w naszej firmie. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu.

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

NAPISZ DO NAS

zapewniamy, że się nie zawiedziesz